Na której ręce nosi się obrączkę? Podpowiadamy!

Na której ręce nosi się obrączkę? Podpowiadamy!

Na której ręce nosi się obrączkę? Podpowiadamy!

Obrączki to jeden z najważniejszych symboli towarzyszących nie tylko w dniu ślubu, ale i później w codziennym życiu. Podobnie jak w przypadku pierścionka zaręczynowego często pojawiają się wątpliwości – na której ręce powinno się nosić obrączkę? Zapytaliśmy o to ekspertów z Domu Jubilerskiego A&A, którzy rozwiali nasze wątpliwości raz na zawsze.

ZOBACZ: Czy WSZYSCY zwariowali? O (nie)przyjemnym organizowaniu ślubu

Na której ręce nosi się obrączkę?

– W różnych krajach panują odmienne tradycje dotyczące noszenia obrączek. W Polsce w zwyczaju jest, że małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni. Według różnych źródeł, tradycję tę zapoczątkowało Powstanie Styczniowe, przed którym i u nas obowiązywało noszenie obrączek na lewej dłoni. Wdowy na znak żałoby przekładały obrączki z lewej ręki na prawą, a w geście solidarności, dołączyły do nich również mężatki. Od tego momentu symbol małżeństwa noszony jest na prawej dłoni – tłumaczą eksperci z Domu Jubilerskiego A&A.

Na której ręce nosi się obrączkę? Podpowiadamy!

 Na którym palcu nosi się obrączkę?

– Po ślubie mężatka nosi na serdecznym palcu prawej dłoni pierścionek zaręczynowy i obrączkę. Często spotyka się zwyczaj, że symbol zaręczyn panie przenoszą na środkowy palec, by był w pobliżu obrączki lub na serdeczny palec lewej dłoni, by wyeksponować na prawej obrączkę. Każdy z tych wariantów jest indywidualnym wyborem kobiety. Ważne, by to małe niepozorne złote kółko, które jest wielkim dowodem miłości, znajdowało się cały czas na palcu małżonka. Dobrze dobrany rozmiar oraz model sprawia, że nie chcemy go zdejmować. Przy zakupie warto poradzić się ekspertów, którzy określą odpowiednią średnicę oraz kształt. Pomogą również w wyborze koloru, tak abyście mogli cieszyć się wyglądem swoich obrączek przez długie lata – dodają.

Mamy nadzieję, że teraz nie macie już żadnych wątpliwości!

ZOBACZ WIĘCEJ:

Zdjęcia: Pixabay.com

Zobacz również

1 Komentarz

  • 5 miesięcy temu

    Fajnie się czyta, treściwy i merytoryczny. Polecamy zajrzeć na naszego bloga, gdzie opisujemy tradycje związane z obrączkami

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz Twój adres e-mail nie zostanie ujawniony