Czy są rekiny? Co ze sobą zabrać? Wszystko, co musisz wiedzieć o Malediwach – część II

Czy są rekiny? Co ze sobą zabrać? Wszystko, co musisz wiedzieć o Malediwach – część II

Czy są rekiny? Co ze sobą zabrać? Wszystko, co musisz wiedzieć o Malediwach – część II

Gdy po raz pierwszy wybieramy się do jakiegoś miejsca – warto zrobić dobry research. Przed wyjazdem na Malediwy zastanawiałam się czy podczas nurkowania na rafie koralowej spotkamy rekiny i czy na wyspach są duże pająki. Zapraszam na drugą część przydatnych informacji o Malediwach. Jeżeli nie czytaliście jeszcze części pierwszej – koniecznie nadróbcie zaległości!

ZOBACZ: Wycieczka do raju. Wszystko, co musisz wiedzieć o Malediwach – część I

Czy na Malediwach są rekiny?

Są. I to nie mało. Ale… Te które spotkamy na rafie lub często przy samym brzegu są zupełnie niegroźne. Podczas nurkowania możecie mieć niemalże stuprocentową pewność, że spotkacie co najmniej jednego. Mowa o rekinach rafowych z charakterystycznymi białymi lub czarnymi płetwami. Rekiny te są dosyć ciekawskie, często podpływają niedaleko nurków, ale utrzymują dystans i szybko odpływają. Wiadomo jednak, że należy zachować rozsądek, nie prowokować rekinów i innych morskich zwierząt, uszanować miejsce, w którym się znajdujemy.

Na Malediwach spotkacie również wiele płaszczek, żółwi morskich (nam niestety się nie udało, mamy więc po co wrócić!), miliony ryb o kształtach i kolorach, których nie widzieliście nigdy wcześniej. Rafa koralowa jest przepiękna, a odpuszczenie nurkowania byłoby największym błędem. Coś niesamowitego, trzeba zobaczyć to na własne oczy!

Na Malediwach możecie również spotkać delfiny, resorty organizują rejsy, np. o zachodzie słońca, na których można zaobserwować te piękne ssaki. My mieliśmy to szczęście, że obserwowaliśmy je z hotelowego basenu! I podobno był to uśmiech losu, bo delfiny po tej stronie wyspy to rzadkość.

Czy na Malediwach są pająki?

Na Malediwach nie ma pająków, a przynajmniej tych dużych. Widzieliśmy pojedyncze, ale nic innego niż to, co widujemy w Polsce.

Biały piasek na Malediwach…

Na Malediwach zobaczycie idealnie biały piasek, który pięknie kontrastuje z turkusową wodą. Piasek ten tworzą pokruszone muszle i koralowce. Chociaż ten na plaży z pewnością będzie idealnie miękki, tak ten w wodzie może Was zaskoczyć. W wodzie znajduje się mnóstwo koralowców, które często są bardzo ostre i mogą poranić stopy – w czasie przypływu jest ich mnóstwo. Właśnie dlatego buty do wody to OBOWIĄZKOWA pozycja w walizce.

Na Malediwach jest mnóstwo krabów i raków!

Gdy dotarliśmy na naszą wyspę było już ciemno. Nie oglądając nawet domku szybko pobiegłam do wody i ledwo powstrzymałam się od pisku. Po plaży chodziło MNÓSTWO krabów (bardzo szybkich, na pierwszy rzut oka, po ciemku, wyglądających jak sporych rozmiarów pająki, których się panicznie boję) i raków pustelników (powolnych, z muszlami na grzbiecie). Kolejne wieczory upłynęły nam m.in. na obserwowaniu wspomnianych skorupiaków, już bez paniki, z zaciekawieniem. Ale była to jedna z rzeczy, które mnie zaskoczyły. Kraby na plaży spotkamy dopiero po zmroku, pojedyncze sztuki wybiorą się na dzienny spacer. Spokojnie, nie ma się czego obawiać.

Najbardziej fotogeniczny ptak na Malediwach…

Po naszym resorcie oprócz kilkudziesięciu turystów (tak, kilkudziesięciu, nie kilkuset) kręciło się również kilka czapli, a dokładniej – czapli białych. Te majestatycznie przechadzały się po tarasie w restauracji pozwalając gościom się fotografować.

Co zabrać ze sobą na Malediwy?

Obowiązkowym ekwipunkiem jest maska do nurkowania – polecam Easybreath z Decathlon, na naszej wyspie miało ją jakieś 80% osób. Warto zabrać ze sobą płetwy, ale warto wcześniej sprawdzić czy Wasz resort nie oferuje możliwości wypożyczenia. W naszym hotelu była taka możliwość (co ciekawe – zupełnie za darmo) – gdybyśmy sprawdzili to wcześniej to nie „tachalibyśmy” ze sobą  swojej pary, która zajęła nam pół walizki. Jeżeli macie kamerę Go Pro – nawet nie zastanawiajcie się czy ją ze sobą zabrać!

Czy na Malediwach są rekiny? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Czy na Malediwach można latać dronem?

To zależy od resortu. Bardzo często trzeba uzyskać zgodę hotelu. Na naszej wyspie był zakaz – bardzo często zależy to od rodzajów domków. Jeżeli łazienka jest otwarta, pod gołym niebem – sami rozumiecie, dlaczego nie można latać nad wyspą. Co do dronów – jeżeli lecicie przez Dubaj to musicie wiedzieć, że na tamtejszym lotnisku do dronów podchodzą bardzo restrykcyjnie, czasami zdarza się, że skonfiskują sprzęt.

Jakie pieniądze na Malediwach?

Na Malediwy zabierzcie ze sobą dolary. Chociaż walutą jest rupia malediwska, bez problemu możecie płacić dolarami. Przed wyjazdem czytałam w różnych miejscach, że na lotnisku warto wymienić je właśnie na lokalną walutę i że wówczas oferowane są korzystniejsze ceny. Rzeczywistość okazała się taka, że wychodziło dokładnie na to samo. Na lotnisku wymieniłam tylko 100 dolarów – w razie czego – w kantorze dostałam informację, że jeżeli nie wydam wszystkiego, mogę wymienić pieniądze po tym samym kursie.

Jakie gniazdka elektryczne są na Malediwach?

Resorty są przygotowane na wszystko. Jak to powiedział nasz organizator wycieczki: przecież oni zdają sobie sprawę z tego, że nie wyskoczycie do Media Markt po przejściówkę. W naszym hotelu były zarówno gniazdka europejskie, jak i angielskie.

Czy na Malediwach są rekiny? Wszystko, co musisz wiedzieć!

ZOBACZ WIĘCEJ:

Zdjęcia: mizzle.pl

Zobacz również

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz Twój adres e-mail nie zostanie ujawniony