Dlaczego powinniśmy suplementować organizm witaminą D3?

Dlaczego powinniśmy suplementować organizm witaminą D3?

Dlaczego powinniśmy suplementować organizm witaminą D3?

Zacznij od zbadania poziomu – z pewnością będziesz zdziwiona.

Wy również odnosicie wrażenie, że witamina D3 zrobiła się ostatnio “modna”? Reklamy suplementów bombardują nas z każdej strony, nie ma pasma reklamowego w telewizji bez promowania chociażby jednego specyfiku zwierającego właśnie witaminę D3. I w sumie to bardzo dobrze, bo może w końcu wzrośnie świadomość tego, że powinniśmy ją suplementować.

ZOBACZ: Gorąca kąpiel spala tyle samo kalorii co… bieganie?

Ja o witaminie D3 dowiedziałam się kilka lat temu od swojego ginekologa. Sprecyzuję. Witamina D3 była mi znana już dużo wcześniej, ale jeszcze 10 lat temu suplementację zalecano jedynie małym dzieciom. Później liczne badania prowadzone przez naukowców wykazały, że powinni uzupełniać ją również dorośli.

Witamina D3 jest nazywana również witaminą słońca. Organizm wytwarza ją samodzielnie gdy wystawiamy się na działanie promieni słonecznych. Niestety na słońcu przebywamy znacznie rzadziej niż kilkadziesiąt lat temu, a zapotrzebowanie organizmu jest dokładnie takie samo. Witamina D3 wpływa na kości, zęby, a nawet na metabolizm. Mówi się również, że suplementacja zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.

Witamina D3 normy

Zanim rozpoczniemy suplementację należy zbadać poziom witaminy znajdującej się w organizmie. I jestem przekonana, że w większości przypadków zakończy się sporym zdziwieniem. U mnie poziom okazał się dosyć bardzo odbiegający od normy. Poziom, który powinien być normą to 25-hydroksy-D3 powyżej poziomu 40-50 nmol/l. Niektórzy lekarze mówią nawet o 70, a nawet 80 nmol/l. U mnie początkowo wyszło… 11.

Niedobór witaminy D3 u dorosłych

Objawy najczęściej nie są zauważalne. Ale za najczęściej występujące uważa się: bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia, utrata apetytu, biegunka, bezsenność, zaburzenia widzenia, a także niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle. Niedobór witaminy D3 u dzieci może prowadzić do krzywicy, a u dorosłych m.in do osteoporozy.

Dlaczego powinniśmy suplementować organizm witaminą D3?

Suplementację witaminą D3 powinno się skonsultować z lekarzem, a następnie powinno stosować się do jego zaleceń. Warto również wspomnieć, że preparaty reklamowane w telewizji czy radiu mają bardzo małe stężenie D3 i mogą nie sprawdzić się u osób z dużymi niedoborami. Jeżeli poziom witaminy jest w okolicach normy – warto sięgać po nie jako dodatek do zbilansowanej diety.

Witamina D3 naturalna

Naturalna witamina D3 ma lepszą przyswajalność niż syntetyczna. Szukając odpowiedniego produktu możecie zwrócić uwagę czy ma w składzie np. cholekalcyferol z lanoliny.

Witamina D3 rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego przyjmujemy ją zazwyczaj w trakcie posiłku (dla pewności warto zapoznać się jeszcze z ulotką, bo jak wiadomo – każdy suplement jest inny).

Na koniec warto jeszcze wspomieć, że witaminę D3 powinno przyjmować się razem z witaminą K2 MK7, ale to jest już temat na oddzielny artykuł.

ZOBACZ: Olejki do demakijażu – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Suplementujecie się? Wiedziałyście, że to tak ważne?

Dlaczego powinniśmy suplementować organizm witaminą D3?

Zobacz również

2 komentarze

 • Regina
  2 lata temu

  Cieszę się ze coraz więcej osób poznaje dobroczynne działanie tej witaminy która czyni wiele dobrego dla naszego organizmu. Proszę o opisanie wit c która jest równie bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania .

  • Mizzle
   2 lata temu

   O witaminie C będzie niedługo. Pozdrawiamy! 🙂

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz Twój adres e-mail nie zostanie ujawniony